Зима наближається: чому Україні важливо переходити на альтернативні технології енергозабезпечення

Зима наближається: чому Україні важливо переходити на альтернативні технології енергозабезпечення

Місто Бровари активно впроваджує альтернативні джерела енергії на критичних об’єктах інфраструктури. Встановлено сонячні панелі на лікарнях, садочках та використовуються котельні на альтернативному паливі.

Україна вкотре готується до непростої зими. росія не приховує своїх намірів знищити українську енергетичну інфраструктуру і попередні масовані обстріли це ще раз підтвердили. Постійні атаки минулого року залишили мільйони людей без тепла, світла та води. Цьогоріч ворог продовжує свої спроби зламати стійкість українців. В таких умовах необхідність переходу на альтернативні джерела енергозабезпечення стає не просто бажаною, а життєво необхідною, пише УНН.

Українці демонструють неабияку винахідливість і стійкість, шукаючи всі можливі способи для забезпечення власної енергонезалежності. Люди масово встановлюють сонячні панелі, запасаються генераторами, інверторами та іншими пристроями, які допомагають пережити відключення електроенергії. 

Президент України Володимир Зеленський анонсував, що до кінця року будуть підготовлені паспорти енергетичної стійкості регіонів України. “Для всіх областей буде опрацьована основа для можливості витримати всі енергетичні виклики”, – сказав він під час виступу у Верховній Раді.

Президент також наголосив на необхідності раціонального споживання енергії в Україні.

Підтримка раціональності споживання енергії є обов’язком держави. Ми звикли до поняття енергоефективність. Але маємо звикнути до того, що заходи з енергоефективності – це не про когось іншого в країні, це – про тебе

– сказав Зеленський.

Наразі місцева влада активно підтримує ініціативи, які дозволяють впроваджувати енергоефективні проєкти, встановлювати резервні джерела живлення на критичних об’єктах і переходити на альтернативні джерела енергії, щоб захистити громади від енергетичного терору.

Бровари є одним із яскравих прикладів того, як місцева влада готується до викликів зими, впроваджуючи альтернативні технології енергозабезпечення. У 2024 році місто реалізувало низку проєктів, спрямованих на забезпечення безперебійної роботи критичної інфраструктури.

Зокрема, КП “Броваритепловодоенергія” встановило сонячні панелі загальною потужністю 150 кВ на одному з критичних обʼєктів інфраструктури.

За словами мера Броварів Ігоря Сапожка аналогічне обладнання, але більшої потужності,  також встановлюють на одному з об’єктів “Тепломережі”.

Окремої уваги заслуговують зусилля громади у впровадженні альтернативних систем опалення. Зокрема, частина котелень Броварської територіальної громади, які забезпечують теплом важливі соціальні об’єкти, працюють на альтернативних видах палива. 

Крім того, за словами Ігоря Сапожка, завдяки співпраці з міжнародними партнерами були встановлені сонячні панелі на будівлях багатопрофільної та дитячої лікарень Броварів. 

Енергонезалежними стають і дитячі садочки міста. Наприклад,  дитячий садочок “Капітошка” у рамках проєкту “Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС з енергоефективності в Україні” (FEER), що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) і Державним секретаріатом з економічних питань Швейцарської Конфедерації (SECO).

Місцева влада поряд із забезпеченням енергонезалежності критичних обʼєктів інфраструктури працює й над підтримкою броварчан, які вирішили покращити власний комфорт. У місті, наприклад, працює програма часткової компенсації за придбання електрогенераторів для багатоквартирних будинків.

За словами Ігоря Сапожка, ця програма діє у Броварах з кінця 2022 року. На компенсації місто виділило майже два мільйони гривень. Для того, щоб отримати кошти за встановлений генератор керівництво ОСББ або ЖБК має звернутися до міського Управління житлово-комунального господарства, інфраструктури та транспорту. Заявку розглядає комісія, визначає суму компенсації та виносить рішення за засідання виконкому. 

Перехід на альтернативні джерела енергії — це не лише питання енергетичної незалежності. Це також можливість значно зменшити витрати на енергоресурси, підвищити ефективність енергетичних систем та зменшити вразливість інфраструктури до атак.

Бровари демонструють, що інвестиції в альтернативну енергетику мають і довгостроковий екологічний ефект. Використання біомаси, генераторів і відновлюваних джерел енергії сприяє зменшенню викидів CO₂, роблячи місто більш екологічним.

Бровари — лише один із прикладів. У масштабах країни впровадження альтернативних джерел енергії може стати ключовим фактором виживання в умовах війни. Децентралізація енергопостачання, використання генераторів, відновлюваної енергетики та систем, стійких до атак, здатні зберегти життя та добробут мільйонів людей.

Джерело