Завдають мільярдних збитків: причини виникнення пожеж на Миколаївщині

Надзвичайник гасить пожежу на Миколаївщині. ГУ ДСНС у Миколаївській області

Олександр Швець каже, під час зернозбиральної кампанії 2025 року регулярно виникають загоряння. Станом на початок липня вже зафіксували 40 пожеж, внаслідок яких згоріли зернові на площі 762 гектари.

"Це не говорить про те, що пожежі виникають саме на зернових полях. Пожежі виникають з необережного поводження людей з вогнем: підпали трави, лісосмуг, посадок. Вони потім розповсюджуються на зернові поля, що призводить до великих збитків і великих площ пожеж", — пояснює начальник відділу.

Працівники ДСНС виявляють порушників пожежної безпеки під час рейдів та складають адмінпротоколи, говорить Швець.

"За результатами їхнього складення, штрафи вже далеко не маленькі: на громадян за випалювання сухої рослинності — від трьох до понад шести тисяч гривень. На посадовців — від 15 до 21 тисячі, це стосується голів громад, відповідальних і тому подібних. Якщо це природно-заповідний фонд, то громадяни — від 6 до 12 тисяч гривень, а посадовці — від 21 до 30 тисяч".Пожежа в полі на Миколаївщині. ГУ ДСНС у Миколаївській області

До рейдів також долучається Державна екологічна інспекція, яка оцінює збитки, що нанесли екосистемі регіону, говорить головна спеціалістка відділу державного екологічного нагляду контролю атмосферного повітря Миколаївської області Надія Кривцун.

"Протягом 2024 року держінспектори склали 23 протоколи на загальну суму 65 тисяч 790 гривень, а за 6 місяців 2025 року за самовільне випалювання рослинності та порушення правил пожежної безпеки в лісах — складено 5 протоколів на суму 10 тисяч 710 гривень", — розповідає фахівчиня.

Зокрема інспекція веде розрахунок шкоди від пожеж, які спричинені російськими обстрілами.

"Актуальна проблема пожеж в екосистемах, наслідки від яких є вкрай небезпечними, як для населення — оскільки до диму входить низка канцерогенних сполук. Так і для довкілля, оскільки такі пожежі — це знищення рослинності, втрата біорізноманіття, масова загибель тварин, руйнування ґрунтів, шкідливий вплив на водні ресурси".Надзвичайник гасить пожежу на Миколаївщині. ГУ ДСНС у Миколаївській області

З лютого 2022 до 1 липня 2025 року сума збитків сягає 452 мільярдів гривень, додає Кривцун.

Джерело