Закон про мобілізацію: особи з інвалідністю з України пройдуть повторні перевірки

Від середини травня, коли новий закон № 10449 про мобілізацію в Україні набуде чинності, частину громадян, котрі отримали інвалідність I та II груп, очікують повторні проходження медико-санітарних експертних комісій.

Перевірка стосується величезної кількості військовозобов’язаних чоловіків, які набули каліцтво саме у роки війни. Усі вони будуть змушені повторно підтвердити свій статус.

Про повторні перевірки людей з інвалідністю повідомив адвокат Володимир Крекотня.

Фахівець додав, що усім, хто оформив собі липові довідки про інвалідність, «буде невесело».

Крекотня наголосив, що перевіряти будуть чоловіків, котрі отримали довідки МСЕК протягом 24 лютого 2022 року і до 16 травня 2024 включно. Йдеться про інвалідність саме I та II типу. Перевірку організують спільно з українськими правоохоронцями.

«На виконання президента Кабмін разом із правоохоронними органами проведуть тотальну перевірку обґрунтованості рішень МСЕК щодо призначення вперше ІІ та ІІІ групи інвалідності усім чоловікам у віці від 25 до 50 років, які отримали відповідну групу у період з 24 лютого 2022 року по 16 травня 2024⁣ року», – повідомив фахівець.

Водночас тотальний контроль довідок МСЕК «світить» не усім. Частину українців з інвалідністю не перевірятимуть. Передовсім йдеться про осіб, які не мають кінцівок, або ж є інвалідами з дитинства. Їм свій статус повторно підтверджувати не потрібно. За словами адвоката, згідно з новим законом, люди, які мають інвалідність у таких категоріях, не підлягають повторній перевірці:

Зміна групи інвалідності: за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), отриманих під час захисту Вітчизни;

Внаслідок відсутності кінцівки, кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів;

Внаслідок наявності онкологічного захворювання;

Внаслідок інтелектуальних порушень чи психічних розладів, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;

Інвалідність з дитинства: отримана внаслідок будь-якої причини.

Адвокат також наголосив, що наразі не затверджено регламенту, як саме відбуватимуться повторні перевірки. Ані законом, ані рішенням РНБО люди з інвалідністю поки що не зобов’язані самостійно проходити повторну перевірку.

Джерело