У Миколаєві триває заміна адресних табличок: що відомо

Головний архітектор міста Євген Поляков. З особистого архіву Полякова

Архітектор каже, станом на 20 березня з усіх перейменованих 200 топонімів за 2024 рік повністю замінені таблички на будівлях лише на одній вулиці.

Замість табличок "8 Березня" — "Гліба Бабіча". Це перша із перейменованих у 2024 році вулиць, таблички на якій були замінені завдяки фінансуванню ГО "Солідарна Справа громад".

Адресна табличка Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк Вулиця Гліба Бабіча Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Місцева жителька Вікторія живе на одній з перейменованих вулиць. Жінка вважає, перейменування і заміну адресних табличок — потрібною справою.

"Людина повинна знати, на якій вулиці вона знаходиться, тому обов’язково потрібно замінити таблички. Ви знаєте, до всього можна звикнути. Я думаю, що правильно — усе прибирати й робити своє, щоб було наше, а те нехай іде в минуле", — розповідає Вікторія.

Місцева жителька Вікторія. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Ще одна місцева жителька Алла каже, не звикла до нових назв.

"Мені здається, необовʼязково було це робити. Ну це моя думка…", — говорить Алла.

Місцева жителька Алла. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

До нових адресних табличок є вимоги, зазначає Євген Поляков. Вони мають бути вироблені з оцинкованого металу товщиною 0,5 міліметрів, з високою стійкістю до дощу, снігу і сонця.

"Є три випадки: елементи для розміщення на зелених зонах, на багатоквартирних і багатоповерхових будинках, а також на приватних садибах, будинках і невеликих об’єктах. Відрізняються вони лише розмірами та компонуванням. Це спричинено не лише зміною законодавства, а й запитом самого населення. Щотижня ми отримуємо звернення, які адміністрації розглядають щодо прибирання вивісок російською мовою з вулиць". Вимоги до нових адресних табличок Миколаївська міська рада Вимоги до нових адресних табличок Миколаївська міська рада

У Заводському районі на заміну табличок підраховують суми, говорить заступник голови адміністрації району Анатолій Яковина. Тут потрібно замінити таблички на 48 вулицях.

"Проводимо роботи з демонтажу та плануємо заміну на необхідний формат показників. Встановлено і термін виконання — до кінця року", — розповідає Анатолій Яковина.

Заступник голови адміністрації Заводського району Анатолій Яковина. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

На деяких будівлях в Миколаєві ще таблички часів Радянського Союзу. Голова Адміністрації Центрального району Миколаєва Олександр Береза каже, під час повномасштабної війни замінили таблички на вулиці Маріупольській, перейменованій у 2022 році. Нині ж на заміну табличок на вулиці Марка Кропивницького з місцевого бюджету виділили 100 тисяч гривень.

"За нашими підрахунками, нам потрібно замінити 154 таблички. Щодо вартості: дешевшим варіантом є просто нова наклейка, а дорожчим — повністю нова табличка", — говорить Олександр Береза.

Табличка вулиці Маріупольська. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк Стара адресна табличка вулиці Маріупольська (колишня Московська). Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк Вулиця Маріупольська. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Зі слів посадовця, планують почати роботи найближчими тижнями. Але не всюди.

"Ми вирішили, що кожна комунальна установа та підприємство, а також структурні підрозділи міської ради мають самостійно виконувати цю роботу", — розповідає Береза.

Голова Адміністрації Центрального району Миколаєва Олександр Береза. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

В Інгульському районі планують у 2025 році замінити приблизно 500 табличок, повідомив заступник начальника адміністрації Антон Ужва. Суми підраховують. В Корабельному — попередньо на це запланували 300 тисяч гривень, каже голова адміністрації Олександр Цуканов.

Вулиця Павла Саксаганського (колишня Дунаєва). Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк Стара адресна табличка вулиці Павла Саксаганського (колишня Дунаєва). Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

З початку 2025 року, говорить уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, до нього з Миколаєва надійшло 44 звернення про ознаки порушення мовного закону, з них щодо адресних табличок — п'ять звернень.

"Вивіски, виконані недержавною мовою, переважно розміщені в Центральному районі. Тому я сподіваюся, що адміністрація Центрального району та інші адміністрації вийдуть на місце й підготують відповідні приписи суб’єктам господарювання", — розповідає Тарас Кремінь.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. З архіву Тараса Кременя Вулиця Дмитра Кременя (колишня Молодогвардійська). Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк Намальована стара назва вулиці Дмитра Кременя (колишня Молодогвардійська). Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

За його словами, за відповідні порушення передбачені штрафи.

Рекламний щит із інформацією про перейменовані вулиці. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк Рекламний щит із інформацією про перейменовані вулиці. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Нині аби місцеві знали, на честь кого перейменовані вулиці, на рекламних щитах міста запустили інформаційні сюжети, розповів головний архітектор міста Євген Поляков.

Джерело