Вперше за чотири роки: Нацбанк проведе стрес-тести для банків

Вперше за чотири роки: Нацбанк проведе стрес-тести для банків

Національний банк України відновлює оцінку стійкості банківської системи наприкінці 2024 року. Перевірка охопить понад 90% чистих активів банків та визначить необхідність їх капіталізації чи реструктуризації.

Після чотирирічної перерви Національний банк України  відновлює оцінку стійкості банківської системи, яка стартує наприкінці 2024 року. Тест має охопити понад 90% чистих активів банків і визначить необхідність капіталізації чи реструктуризації окремих установ, передає УНН з посиланням на НБУ.

“Після чотирирічної перерви оцінка стійкості банків та банківської системи здійснюватиметься за стандартною процедурою, із залученням зовнішніх аудиторів до оцінки якості активів та застосуванням несприятливого сценарію в межах стрес-тестування”, – зазначили в НБУ.

Оцінка включатиме три ключові етапи:

• перевірку якості активів незалежними аудиторами,

• екстраполяцію отриманих результатів,

• стрес-тестування найбільших банків за базовим та несприятливим сценаріями.

Третій етап охопить банки з найвищими показниками обсягу коштів фізичних осіб, зважених на ризик активів та обсягу кредитів фізичним особам, а також ті, які потребували капіталізації за результатами оцінки стійкості у 2023 році. Це дозволить охопити понад 90% чистих активів банківської системи.

Оцінка стійкості проводитиметься на дату 1 січня 2025 року.

Згідно з графіком, у грудні 2024 року НБУ затвердить технічне завдання та визначить перелік банків для стрес-тестування.

До кінця квітня 2025 року аудитори завершать перевірку якості активів, а до 10 серпня НБУ затвердить результати оцінки. У разі необхідності банкам буде направлено вимоги щодо підготовки програм капіталізації чи реструктуризації.

Нагадаємо 

У 2024 році українські банки заробили 40,5 млрд гривень, що на 19% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року, незважаючи на підвищення оподаткування. Протягом першого кварталу лише 8 з 63 банків показали збитки. 

Джерело