Колаж: капітан третього рангу у відставці Сергій Лавріненко та інженер-кораблебудівельник Сергій Кривко на фоні крейсеру “Москва”. Суспільне Миколаїв/Getty Images Три роки тому, 13 квітня 2022 року, українські військові поцілили ракетами "Нептун" у російський крейсер "Москва". Корабель є флагманом Чорноморського флоту РФ. Його створювали інженери-кораблебудівники Миколаївського суднобудівного заводу (колишній завод імені 61-го комунара).
До третьої річниці потоплення крейсера кореспонденти Суспільного поспілкувалися з тими, хто брав участь у створенні та служив на цьому кораблі.
Будівництво та архітектура крейсера
Проєкт корабля розробляли інженери ленінградського конструкторського бюро "Північне" за участі миколаївських фахівців. Інженер-кораблебудівельник Сергій Кривко долучився до будівництва у 1977 році, тоді йому було 26 років.
Інженер-кораблебудівельник Сергій Кривко. Суспільне Миколаїв/Федір Бондар
За його словами, загалом у роботі над крейсером брали участь близько 500 конструкторів.
"Цистерна носова, дев’ятий шпангоутДерев'яний або металевий поперечний елемент силового набору корпусу корабля або літального апарата, що забезпечує жорсткість обшивки і зберігає її форму.. А потім трохи далі — фундамент, достатньо складний під носову башту 130-міліметрової гармати. Ось з цього починався мій контакт з цим проєктом", — пригадує чоловік.
Гармата на борту крейсера “Москва”. Getty Images
Перший ударний ракетний крейсер був спущений на воду у 1979 році. Корабель хоча й був досить потужним, але побудований із запізненням через те, що його не встигали оснастити необхідним озброєнням, розповів Сергій. До того ж конструктивно крейсер виявився занадто помітним на тлі західних аналогів, в яких вже тоді застосовувалися "стелс" Стелс — сукупність технологій що дозволяють військовій техніці бути малопомітною або невидимою для систем виявлення опонента — передусім радарів, тепловізорів, сонарів та інших засобів розвідки.елементи.
Що відбувалося на крейсері у момент удару"Ось ця архітектура корабля, де пила із пускових установок, по суті, і підвела головний корабель, у який влучила наша ракета "Нептун". Хаотичне нагромадження конструкцій в радіолокації називається "велика блискуча точка". І ракета наша "Нептун" з радіолокаційною голівкою наведення у цю точку і поцілила".Крейсер “Москва”, квітень 2022 року. Mike Right / Twitter
Тобто, каже інженер-кораблебудівник, ракета влучила у лівий борт безпосередньо під пусковими установками.
"За стінкою зовнішньої обшивки розміщується носова електростанція та головний розподільний щит, пост керування енергетикою та живучістю, а трохи ближче до носа — головний командний пункт", — пояснює інженер.