Інспектор-кінолог Роман Зубрик разом із вівчаркою Кірою. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко
Тренування з собакою починається з налагодження контакту. Коли тварина звикає до свого кінолога, починається наступний етап підготовки.
"Переходимо до виконання вправ таких як слухняність. Це загальні команди, щоб собака була підконтрольна", — пояснює чоловік.
Вівчарку Кіру вчать виконувати команди. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко
Йдеться про команди: "поряд", "сидіти", "лежати", "до мене" тощо. Надалі чотирилапих тренують більш вузькопрофільно.
"Прокладаємо сліди короткі для початку, щоб собака мала уявлення, яка робота її буде".Вівчарка Кіра. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко
З Кірою почали займатись, коли їй було два місяці. Тривалість тренувань залежить від кількості службових виїздів, говорить кінолог Роман.
Паралельно собаку привчають до смуги перешкод — це ті перепони, які можуть трапитися під час виконання службової роботи, каже кінологиня Юлія. Жінка займається з дорослою бельгійською вівчаркою Гюрзою. На службі Гюрза орієнтована на пошук вибухівки.
"Всіх собак урівняли і кожна собака, незалежно від її спеціалізації, має вміти долати певний набір елементів", — каже жінка.
Інспекторка-кінологиня Юлія разом із бельгійською вівчаркою Гюрзою. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко
Кіра теж вже долає ці перешкоди. Попереду у собаки та її кінолога Романа іспит.
"Собака допускається до виїзду тільки після отримання сертифіката. З дев'яти місяців собаку можна відправляти вже підготовлену в Житомирську академію поліції. Там ми навчаємось, складаємо іспити і отримуємо сертифікат".
В умовах повномасштабного вторгнення обсяг роботи збільшився, говорить начальник кінологічного центру Євгеній Лук’янчук. Наразі у центрі перебуває 28 службових собак.
"Загалом це вівчарки таких порід: німецька, бельгійська, швейцарська і голландська", — перелічує він.
Начальник кінологічного центру Євгеній Лук’янчук. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко
Окрім службових напрямків, собаки виконують й інші функції. Наприклад, їх можна періодично побачити в дитячих лікарнях, де кінологи організовують для маленьких пацієнтів розважальні шоу.
З вересня 2024 року стартував пілотний проєкт з психоемоційної підтримки поліцейських, а також членів їхніх родин, додав Лук'янчук.