“Оглядаємо метр за метром”: на Миколаївщині обстежують території, забруднені вибухівкою

Начальник відділення з нетехнічного обстеження Євгеній Канцев. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

Фахівець з нетехнічного обстеження Роман Косий застосовує квадрокоптер для обстеження території. Коли помічає підозрілі предмети, чоловік їх фотографує, відбиває координати та ставить мітки на електронній мапі.

"Ми оглядаємо поле ретельно, метр за метром, покроково, максимально низько, на скільки можна. Намагаємось знаходити вибухонебезпечні предмети, якісь уламки, що свідчать про забруднення поля. Максимальну кількість доказів збираємо, аби допомогти саперам усвідомлювати всі ризики, які вони мають на даній ділянці", — говорить Роман.

Фахівець з нетехнічного обстеження Роман Косий. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

За даними Євгенія Канцева, території засмічені різними видами мін. Деякі з них вже здетонували або згоріли, а якісь дотепер небезпечні. На одній з ділянок фахівці знайшли ознаки дистанційного мінування.

"Відбувалося дистанційне мінування протипіхотною міною ПОМ-2Радянська осколкова протипіхотна міна., що розкидується з РСЗВ "Ураган" або "Смерч", — пояснює Канцев.

Електронна мапа, на якій відмічені вибухонебезпечні предмети. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

Обстеження територій біля селища Тернові Поди розпочалося шостого березня 2025 року. Два роки тому деякі ділянки вже були обстежені іншою компанією, проте на них зараз відбуваються повторні роботи. Станом на 19 березня на ділянці понад 40 вибухонебезпечних предметів.

"Встановлюємо, чи ділянка також забруднена, чи можливо фермери або місцеві жителі своїми діями призвели до того, що ділянку можна вважати умовно чистою. Обстеживши, подивившись ми приймаємо рішення, що ця ділянка забруднена, через те, що на ній понад 40 одиниць вибухонебезпечних предметів або прямих доказів забруднення.".

Знайдені міни Міна 120 мм Снаряд РСЗВ

Роботи відбуваються за підтримки Програми розвитку ООН. Загалом у межах проєкту працює десять команд у десяти областях України. У Миколаївській області працюють дві групи, які перевіряють не лише відкриті території, а й житлові будівлі у Шевченківській, Горохівській, Галицинівській, Первомайській та Снігурівській громадах.

"Вони обстежують пошкоджені будівлі. Головне забезпечити діяльність команд, що займаються демонтажем цих будівель", — розповідає спеціаліст з протимінної діяльності ПРООН в Україні Олександр Лобов.

Зруйнована будівля на Миколаївщині. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко

Проєкт фінансується урядами Японії, Кореї та Фондом відновлення громад України.

Джерело