На Миколаївщині жителі сіл та селищ не оформлюють документи на житло: наслідки та причини

Начальник Первомайської селищної військової адміністрації Максим Коровай. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Коровай додав, що жителі громади можуть оформлювати документи за допомогою донорів.

"І вже мати на руках необхідний пакет документів для того, щоб далі проводити всі ці юридичні дії щодо: реєстрації свого житла і подачу там на державну програму "єВідновлення", або на інші програми, які працюють по громаді", — пояснює Максим Коровай.

Подібні випадки є і в інших громадах. Все життя у Кашперо-Миколаївці живе Олена. П’ятнадцять років тому її син без юридичного переоформлення придбав будинок у селі.

"У ті часи не дуже якось зверталося на це увагу, розумієте? І коли ми звернулися до цього хазяїна, щоб переоформити, він зажадав тисячу доларів — у нас не було. А тоді другий раз вже поїхали до нього зі свідками. Син не сам їздив. Він сказав: "Давайте вже не тисячу, а дві тисячі доларів. Тоді я переоформлюю будинок". Ну, ми згодились, у нас просто не було ніякого варіанту", — згадує вона.

Місцева жителька Олена. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Будинок Олени пошкоджений авіаударами і непридатний для проживання.

"Є акт на зруйноване майно. Сільрада допомогла дуже — сто тисяч гривень дали нам. Свої заощадження були, ми купили будинок у центрі зараз", — каже Олена.

Пошкоджений будинок Олени. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

За її словами, колишній хазяїн будинку живе у Новій Одесі. Відповідно, там і зберігає документи на будинок у Кашперо-Миколаївці, що "продав" сину Олени Квасюк.

"Він шахрай. Товаришував з моїм чоловіком, вони разом робили в гаражі. Мій та його син були однокласниками, дружили. Ну, як так можна зробити? У мене в голові це не вкладається, розумієте? Просто дуже велика несправедливість".Місцева жителька Олена поруч із пошкодженим будинком. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

За відсутності документів, зокрема права власності, люди не зможуть отримувати компенсації на відновлення пошкодженого житла, говорить юристка Юлія Левкович.

"Самі продавці вчиняють такі дії, оскільки не мають або не оформили документи. Це означає, що вони не вступили у право на спадщину. Вони розуміють, що це дуже дорого і не зможуть надалі оформлювати ці документи. І тому, особливо в сільській місцевості, вони здійснюють такі "купівлі-продажі" і користуються незнанням людей своїх прав і законодавства", — пояснює юристка.

Юристка Юлія Левкович. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз"Якщо говорити з юридичного погляду: якщо відбулась "купівля-продаж", яка відбувається на словах. Або вони складають розписку, що віддали гроші, що відбулась така купівля, але це все ж на словах і вона є формальною. Юридичної сили немає".

Аби довести право власності на будинок та оформити документи люди мають звернутися до місцевої влади за технічною документацією, що може зберігатися в архівах. У разі відсутності — треба подати позов до суду, додала Юлія Левкович.

Джерело