Військова психологиня Ганна Топор. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз
З початку кар’єри Ганна працювала зі строковиками. А вже у 2020 році була залучена до роботи з військовими на Донеччині. З її слів, тоді не було факторів, що викликали б стрес.
"Як наслідок, не було (ПТСРПосттравматичний стресовий розлад — психічний розлад, різновид неврозу, що виникає внаслідок переживання однієї чи кількох подій, які ушкоджують психіку.). Зараз наші воїни переживають дуже сильні бойові психічні травми, які пов'язані зі смертю товаришів, пораненням та каліцтвом. Повертаються дуже часто в стані стресу. І річ у тому, що не всі готові вчасно звернутись до психолога або психіатра. І це все переходить в посттравматичний стресовий розлад, який не видно, але він є", – каже жінка.
Військова психологиня Ганна Топор спілкується з дівчиною. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз
Від початку повномасштабного вторгнення Ганна працювала з нацгвардійцями на запорізькому напрямку. Її завданням було мотивувати військовослужбовців перед бойовими виходами та допомагати їм відновлюватись після повернення.
"У районі виконання бойових завдань психолог знаходиться десь від тижня до двох місяців. Тому що психолог теж людина і йому теж потрібно відпочити й відновитись після спілкування з нашими військовослужбовцями".
У роботі з людьми Ганна використовує антистресові іграшки, метафоричні карти та арттерапію.
"Під час бойових дій ми навчаємо їх (військових — ред.), як потрібно розслаблятись: це техніки дихання, м'язової релаксації", — перелічує жінка.
Військова психологиня Ганна Топор. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз
Аби стати військовим психологом, потрібно мати бажання допомагати людям, емпатію та вміння співчувати людям, вважає Ганна Топор.
"Ви не будете сидіти десь в кабінеті, у комфортних умовах. У вас не буде секретаря, котрий буде вам записувати клієнтів. Ви будете постійно десь в русі. У цьому, мабуть, є унікальність нашої професії", — каже вона.
На думку жінки, після закінчення війни у психологів роботи буде ще більше, ніж у воєнний час.
"Моя професія буде розвиватись і ми будемо допомагати нашим демобілізованим військовим. ПТСР — це невидима рана. Але будь-яку рану можна вилікувати. Головне — вчасно звернутись до психолога”.Шеврон Національної гвардії України. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз
Станом на 23 квітня 2025 року у 19 полку охорони громадського порядку Нацгвардії працюють шість військових психологів.