Символ Миколаївського зоопарку — скульптура “Мауглі та Багіра”. 20 грудня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Маріетта Мкртчян У Миколаєві міському зоопарку виповнилося 124 роки. 26 квітня 1901 року вважають офіційним днем створення закладу — одного з найстаріших в Україні.
Про це повідомили в Управлінні культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради.
У Миколаєві 26 квітня 1901 року міський голова Микола Леонтович заснував Держакваріум (так називався зоопарк на початку створення — ред.). На початку ХХ століття заклад залишався в приватній колекції Леонтовича й розташовувався на вулиці Адміральській. Акваріум обладнали найновішими в ті роки технологіями: електричними компресорами й підігрівачами.
Пам’ятний знак Миколі Леонтовичу у Миколаєві. Миколаївський міський зоопарк
У 1918 році колекцію Леонтовича націоналізували, а його призначили директором Держакваріуму. У цьому ж році Миколу Леонтовича вперше заарештували. Після його арешту риби й земноводні почали гинути через відсутність належного догляду. Розглянувши клопотання народного комісара з питань просвітництва Анатолія Луначарського, Миколу Леонтовича звільнили, йдеться на сайті зоопарку.
Леонтович у колі сім’ї, фото 1913-1914 роки. Миколаївський міський зоопарк
25 червня 1922 року відбулося друге урочисте відкриття Миколаївського Держакваріуму. Протягом року його безкоштовно відвідали майже 40 тисяч людей. У 1925 році при Держакваріумі відкрили зоологічний відділ. Відтоді заклад почали називати Акваріум-зоосад.
Ведмідь у Миколаївському зоопарку. 20 грудня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Маріетта Мкртчян
Згідно з інформацією альманаху "Вся Миколаївщина", у 1927 році за чисельністю експонатів Миколаївський зоосад був третім у Європі. Поступався лише Неапольському та Монакському.
Качки плавають у водоймі. Миколаївський зоопарк, 20 грудня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Маріетта Мкртчян
У 1928 році штат зоосаду складався з дев’яти людей: сам Микола Леонтович, його родичі та декілька найманих працівників. Більшість з них жили на території зоосаду.
Змія, що проживає у Миколаївському зоопарку, 5 січня 2025 рік. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур
У 1934 році знову почалися репресії проти Миколи Леонтовича і його сім'ї. За сімейною легендою, він помер у Тамбовській в'язниці в 1940 році. Однак ці дані документально не підтверджено. Дата й місце смерті Леонтовича невідомі, йдеться на сайті зоопарку.
Фенек на ім’я Фафік. Миколаївський зоопарк, 20 грудня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Маріетта Мкртчян
З 1980-х років у зоопарку функціонує музей історії закладу, де зберігаються портрет та особисті речі Леонтовича, старі акваріуми, череп індійської слонихи Мері, документи, нагороди закладу тощо.
"Зоопарк нагороджений міською відзнакою за внесок у розвиток культури міста. У нас багато різних, важливих для нас нагород, вони в музеї зібрані. Тут, до речі, зберігається земля із 70 зоопарків світу всіх континентів. Основна частина землі висипана на нашій клумбі, а частина землі в скляних баночках зберігається тут", — розповідав Суспільному директор Топчий.
Директор зоопарку Володимир Топчий годує жирафу, квітень 2023 року. Фото: Катерина Лисюк/Суспільне Миколаїв
З 24 лютого 2022 року зоопарк вісім разів уразило під час обстрілів міста, але жодна з ракет не розірвалась на території закладу. З уламків російських снарядів зробили окрему експозицію, відкриту для відвідувачів.
Володимир Топчий поруч з російською ракетою, що впала на територію зоопарку. Березень, 2022 рік. Суспільне Миколаїв/Світлана Кльосова
Під час повномасштабного вторгнення в зоопарку почали приймати й домашніх улюбленців містян, які евакуювалися з міста. У закладі їх годують, за ними доглядають. В цілому зоопарк прийняв понад 450 різних тварин — плазуни, папуги, гризуни, парнокопитні, рідкісні риби тощо.
Лама в Миколаївському зоопарку. Суспільне Миколаїв/Поліна Гожбур
Станом на квітень 2025 року зоопарк має найбільшу колекцію диких тварин, що налічує понад 400 видів і більш як 3000 тварин. Більша частина колекції тварин занесена в Міжнародні Червоні книги.
Лисиця в Миколаївському зоопарку. Суспільне Миколаїв/Олександр Гордієнко
25 квітня 2025 року до зоопарку завітала онука засновника Миколаївського зоопарку — Валентина Попова-Леонтович. Жінка передала фонду музею зоопарку особисті речі, що належали Миколі Леонтовичу.
У 2025 році Валентині виповнюється 90 років. За багаторічну плідну співпрацю колектив закладу нагородив її Орденом Миколи Леонтовича.