Історик Ігор Ніколаєв. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Ігор Ніколаєв каже, дві світові війни негативно вплинули на розвиток яхт-клубу.
"Після Другої світової війни взагалі не залишилося жодної яхти, жодного вітрильного човна. Проте процес відновлення був доволі динамічним. У 1949 році тут відбулася першість Радянського Союзу з вітрильного спорту", — розповідає Ніколаєв.
Яхт-клуб. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Зникли тоді і кубки часів Російської імперії, говорить голова ГО "Яхт-клубу "Стрілка" Сергій Мірошник.
"Коли в 1941 році прийшли німецькі окупанти, всі кубки склали у два ящики й закопали. Тобто хтось, знаючи, де це місце, викопав їх, і, на жаль, усе це зникло", — говорить Мірошник.
Голова ГО “Яхт-клубу “Стрілка” Сергій Мірошник. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Співробітник обласного краєзнавчого музею Ілля Хворостянюк каже, що безумовно гордістю яхт-клубу і самого Миколаєва є екіпаж яхти "Ікар", яка у 1980-ті роки здійснила навколосвітню подорож, обігнувши всю земну кулю через миси Святої Єлени та Горн.
Співробітник обласного краєзнавчого музею Ілля Хворостянюк. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
За його словами, це була велика подорож, що тривала 325 днів. А вже за кілька років, до 500-річчя відкриття Америки, ця ж яхта відвідала Нью-Йорк, діставшись туди власним ходом.
Миколаївський яхт-клуб в 1949 році Фото з колекції Миколаївського обласного краєзнавчого музею
Вітрильники на воді Фото з колекції Миколаївського обласного краєзнавчого музею
Одномачтова вітрильна шлюпка з людиною на борту, кінець 1940 року Фото з колекції Миколаївського обласного краєзнавчого музею
Ятсмени займаються на водоймі Фото з колекції Миколаївського обласного краєзнавчого музею
Наразі на базі будівлі організації функціонує дитячо-юнацька спортивна школа. Тут також зберігають вітрильні судна. Під час повномасштабної війни внаслідок російських обстрілів будівля та елінг були пошкоджені, розповідає виконувач обовʼязків директора СДЮШОРСпеціалізована дитячо-юнацька спортивна школа олімпійського резерву. "Обласний яхт-клуб" Юрій Журавльов.
"Відновили будівлю: вікна, двері. Також відновили елінг. У нашому закладі ми виховуємо 194 великих і маленьких вітрильників — це загалом діти", — розповідає Журавльов.
Виконувач обовʼязків директора СДЮШОР “Обласний яхт-клуб” Юрій Журавльов. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Представник експертно-громадської ради виконавчого комітету Миколаївської міськради Валерій Вєтров каже, головне завдання на майбутнє — розвиток маломірного судноплавства.
"Тому в перспективі у нас є амбітний проєкт. Італійські архітектори допомогли нам його спроєктувати. Тут передбачено будівництво набережних і двох марин. Якщо наші бази-стоянки надаватимуть комплекс послуг судновласникам, до нас приїжджатимуть з різних міст", — говорить Валерій Вєтров.
Представник експертно-громадської ради виконавчого комітету Миколаївської міськради Валерій Вєтров. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк
Однак про терміни реалізації поки не йдеться. Серед перепон, зокрема, обмеження в пересуванні річками, додає Вєтров.