Держава і громади повинні забезпечити доступність медицини для ВПО – експерт

Держава і громади повинні забезпечити доступність медицини для ВПО – експерт

У Броварській громаді запроваджено програму безкоштовних медичних обстежень для виявлення онкозахворювань. Місцева влада також забезпечує ВПО та пільгові категорії населення безкоштовними ліками та стоматологічними послугами.

В умовах війни та складної економічної ситуації держава має максимально підтримувати незахищені верстви населення, зокрема внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Це, в першу чергу, стосується безкоштовних медичних програм. Про це в ексклюзивному коментарі УНН заявив голова Комітету економістів України Андрій Новак.

“Перш за все, найважча ситуація зараз у ВПО, які втратили житло, роботу. У нових містах України переважна більшість з них не знайшла стабільного джерела доходу, живе на державну допомогу, яка дуже невелика, і тому підтримка, перш за все, ВПО в будь-якому напрямку, в тому числі медичному, зараз є дуже важливою і це один із ключових елементів для того, щоб люди відчули турботу держави навіть у складних умовах війни”, — наголосив Новак.

За словами Новака, медична підтримка є надзвичайно актуальною, оскільки багато переселенців перебувають у постійному стані стресу та страху через воєнні атаки. Це спричиняє збільшення звернень до лікарів та підвищує потребу у доступних медичних послугах.

Експерт також зазначив, що не лише центральна влада, але й місцева повинна активно залучатися до вирішення проблем ВПО.

“Є загальнодержавні програми, бюджет МОЗ, але переселенці оселилися в конкретних населених пунктах. Місцева влада також, у міру своїх бюджетних можливостей, повинна їх соціально підтримувати, у тому числі в медичному напрямку”, — пояснив Новак.

За його словами, місцева влада має враховувати кількість переселенців та їхній стан, щоб забезпечити надання необхідних медичних послуг на місцях.

“Місцева влада, розуміючи скільки у них є людей і в якому вони стані повинна на місці намагатися підтримувати наданням медичних послуг”, – зазначив Новак.

Нагадаємо

Раніше УНН розповідав, що в Броварській громаді місцева влада запровадила програму “З турботою про кожного” на 2024–2026 роки, яка спрямована на забезпечення соціального захисту та медичної підтримки найбільш вразливих верств населення.

У межах програми проводиться регулярна діагностика для раннього виявлення онкологічних захворювань. Зокрема мешканцям громади доступні такі обстеження:

– цитологічний скринінг раку шийки матки (рідинний ПАП-тест) та ВПЛ-тестування для жінок від 21 року;

– скринінг раку молочної залози та яєчників для жінок від 30 років;

– скринінг раку щитоподібної залози за направленням лікаря;

– урологічний скринінг для діагностики раку простати для чоловіків від 35 років.

Ці обстеження громадяни України, які зареєстровані і проживають на території Броварської громади, можуть проходити безплатно раз на рік.

Окрім того, у громаді діють ще кілька важливих медичних програм, спрямованих на підтримку здоров’я громади, зокрема, пільгових категорій населення. Директор Броварського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Ігор Кравцов в ексклюзивному коментарі УНН розповів, що однією з ключових програм є забезпечення пільгових категорій населення, зокрема внутрішньо переміщених осіб (ВПО), безкоштовними ліками та медичними засобами.

Крім того, значні кошти місцева влада Броварів спрямовує на підтримку пацієнтів з онкологією, які мешкають у громаді. Лікарня забезпечує їх безкоштовними хіміотерапевтичними препаратами, які є дорогими, оскільки всі компоненти іноземного виробництва.

Також пільгові категорії населення Броварської територіальної громади можуть отримати безкоштовні стоматологічні послуги.

Мер Броварів Ігор Сапожко в ексклюзивному коментарі УНН наголосив, що такі програми важливі для забезпечення здоров’я та добробуту мешканців громади. Він додав, що міська влада буде продовжувати підтримувати ці ініціативи, попри обмежений бюджет.

Джерело