“Боялися виходити на вулицю”: спогади людей з Миколаївщини про життя в окупації

Місцева жителька Олена Квасюк показує зруйнований будинок сусідки. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Після деокупації будинок Олени визнали непридатним для проживання, тому її син отримав 100 тисяч гривень з сільського бюджету на придбання іншого будинку в селі.

Будинок сина Олени. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Одним зі штабів для армії РФ під час окупації Кашперо-Миколаївки став ліцей. У приміщенні спортивного залу російські військові готувалися до оборони, говорить директорка ліцею Тетяна Драй.

"Вони весь час хотіли знайти "навідників", як вони говорили. Приводили туди чоловіків, там були з ними розмови. Я не скажу вам, як там було конкретно, тому що я свідком не була, я просто чула зі слів, що вони там і погрожували деяким, і били декого. На щастя, всіх повідпускали", — розповідає Тетяна Драй.

Директорка ліцею Тетяна Драй. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз Спортзал у ліцеї. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз Ліцей у Кашперо-Миколаївці. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Коли директорка зайшла до школи, каже, не впізнала її.

"Кабінет інформатики зовсім розбили: знищили всю техніку, повитягували просто все, що можна було, познищували".

Людмила Радзівіло 25 років живе у селі Кашперо-Миколаївка. Жінка працює головною бухгалтеркою на фермерському господарстві. Пригадує, що під час окупації у її будинку жили шістнадцять людей, серед яких рідні та знайомі. Виїжджати з села не планували.

"Ми навіть боялися виходити на вулицю. У кого які були запаси, ото з того і їли. Так і проживали. Ми навіть по вулиці не ходили ніде", — говорить Людмила.

Місцева жителька Людмила Радзівіло. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

З її слів, харчувалися у селі переважно домашньою консервацією.

"Мені дуже подобалося чимось пригощати своїх постояльців. Тому я зранку вставала, хліба в нас не було, то пекла коржі або пиріжки на сковорідці. Світла в нас теж не було. Раз на день ми заводили генератор на годину, щоб подивитися, що показують по телевізору, і там теж транслювали нашу Кашперо-Миколаївку, де велися бойові дії".Зруйнована сільрада у Кашперо-Миколаївці. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

У приміщеннях фермерського господарства, на якому працює Людмила, під час окупації також базувалися російські війська.

"У сейфі, коли я прийшла, документів не було. Документи в нас усі позабирали, попалили, понівечили. Комбайни все всередині повидирали, мотори повитягували, повикидали їх просто. 24 тонни дизельного пального просто викачали", — каже Людмила.

Фермерське господарство, на якому працює Людмила. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

У результаті бойових дій у Кашперо-Миколаївці було пошкоджено приблизно 50 будинків, амбулаторію, ліцей та дитячий садочок. Сільську раду повністю знищили, розповідає староста Кашперо-Миколаївського округу Привільненської сільської ради Людмила Ніколаєнко.

За її словами, згідно з рішенням сільської ради жителям надали матеріальну допомогу на відновлення житла — орієнтовно на суму до 900 тисяч гривень.

Джерело