550 тисяч тонн сировини Миколаївського глиноземного заводу передадуть державі, раніше активи належали олігарху Дерипасці

Колаж: російський олігарх Олег Дерипаска та Миколаївський глиноземний завод. Колаж: Суспільне Миколаїв/Getty Images ВАКС Вищий антикорупційний суд.задовольнив позов Мін'юсту щодо націоналізації активів російського олігарха Олега Дерипаски, якому до березня 2024 року належав Миколаївський глиноземний завод. У власність держави перейде два мільярди доларів, а саме 550 тисяч тонн глинозему та бокситів.

Про це сьомого квітня повідомили у СБУ.

За даними слідства, продукцію виготовили ще до великої війни. З того часу сировина зберігалася на території глиноземного заводу, який раніше належав Дерипасці.

"Цю продукцію використовували на російських заводах олігарха для виплавки алюмінію, з якого виробляють складові до балістичних ракет, бойових дронів та радіолокаційних систем".

Розслідування встановило, що російський олігарх, який належить до найближчого кола Путіна, володів цією сировиною через підконтрольну комерційну структуру, зареєстровану в одній із країн Євросоюзу.

"Ця комерційна структура виступала формальним замовником продукції Миколаївського заводу для подальшого реекспорту на російські підприємства", — йдеться у повідомленні.

За даними СБУ, на початку 2023 року правоохоронці заблокували відправку цієї сировини.

У лютому 2024 року правоохоронці повідомили про підозру російському олігарху Олегу Дерипасці й затримала його українських топменеджерів, які постачали до РФ сировину для виробництва "Іскандерів".

Що відомо про Миколаївський глиноземний завод

  • ТОВ "Миколаївський глиноземний завод" — найбільше в Україні та одне з найбільших в Європі підприємств кольорової металургії. Для потреб Миколаївського глиноземного заводу планується побудувати біля Миколаєва ще одне сховище для відходів від обробки бокситів і виробництва глинозему — червоного шламу. 12 березня 2021 року про ставок-накопичувач на території підприємства та перспективу нових шламових полів говорили під час першої зустрічі керівництва Миколаївського глиноземного заводу та представників Галицинівської територіальної громади.
  • У травні 2021 році громадська організація "Стоп шлам" подала позов до суду, вимагаючи матеріальної компенсації від заводу в розмірі понад 9 мільярдів гривень. 25 травня Заводський районний суд Миколаєва задовольнив позов громадської організації та зобов’язав керівництво заводу виплатити компенсацію. Керівництво МГЗ з рішенням суду не згодне — подало апеляцію.
  • Миколаївський глиноземний завод першого березня 2022 року тимчасово припинив свою роботу через неможливість відвантаження готової продукції.
  • Процес націоналізації глиноземного заводу був завершений у 2024 році. Станом на 20 березня 2024 року МГЗ передано під повне управління Фонду державного майна України.

Джерело